Work-life balance, тобто мистецтво тайм-менеджменту

Зміст

Життя vs робота. Іноді важко вийти за рамки демонстрації, яка не показує жодних результатів. Тим часом мова йде зовсім не про перемогу, а про… нічию. Як жити в сучасному світі, працювати, розвиватися, добре заробляти і не програвати в жодній сфері? Що таке work-life balance і як його досягти?

Життєвий баланс

Хто про це не мріє? Хто б не хотів працювати годинами, а потім зачинити двері – реальні чи віртуальні – і зайнятися своїм особистим життям, не думаючи про дедлайни, не маючи потреби щось закінчити, відправити електронного листа, зателефонувати, спланувати, зберегти…? ВСІМ. Тому що у кожного є особисте життя.

Однак на практиці виявляється, що вільний час, який можна присвятити близьким, хобі, спорту чи навіть неспішному шопінгу – це розкіш, дефіцитний товар, який – як не парадоксально – найважче заробити. Це не означає, що це неможливо. Тому що, зауважте, все – це питання організації! Це ненависне гасло, ця дурна банальність, настільки правдива! І, мабуть, саме це так дратує.

Чому одним людям вдається досягти правильного балансу між роботою та особистим життям, а іншим – ні? Як ефективно організувати свій час так, щоб вистачало на все? Як досягти балансу між роботою та особистим життям? Це те, про що йдеться в концепції work-life balance – як жити, працювати і реалізовувати себе на всіх рівнях.

Що таке баланс між роботою та особистим життям?

Ідея виникла на початку 1970-х і 1980-х років і була покликана стати відповіддю на зростаючу проблему трудоголізму, професійного вигорання та виснажливих “щурячих перегонів”, які забирали можливість мати якісне особисте життя.

Work-life balance – це просто баланс між роботою і життям, що дає душевний спокій, щастя і відчуття повноцінності в кожній з цих сфер.

Ключ до його досягнення – правильний тайм-менеджмент. Сказати, що ви досягли балансу між роботою та особистим життям, можна тоді, коли ви можете погодитися з наступними твердженнями:

 • Робота приносить мені задоволення.
 • Робота дозволяє мені жити тим життям, якого я очікую і яке я для себе визначив.
 • Я продовжую розвиватися професійно, без шкоди для особистого життя.
 • Я працюю ефективно і результативно, я спокійний за своє особисте життя, тому можу присвятити всю свою увагу моїм професійним обов’язкам.
 • Вдома я проводжу стільки ж або більше часу, ніж на роботі.
 • У вільний час я можу розслабитися і не думати про професійні обов’язки.
 • У вільний час я відчуваю себе спокійно і маю час для реалізації своїх особистих планів.
 • Я чудово вмію розділяти своє професійне та особисте життя.
 • Я відчуваю, що мені нічого не бракує ні в професійному, ні в особистому житті.
 • Будь-які невдачі на роботі не залежать від особистих факторів, і навпаки.
 • Я відчуваю себе реалізованим як у професійному, так і в особистому житті.
 • Я так само задоволений своїм професійним життям, як і особистим. Можу сказати, що мені нічого не бракує для того, щоб відчувати спокій і задоволення.

Наведені вище твердження – це те, до чого прагне кожен, але лише деякі можуть ідентифікувати себе з ними без обговорення. Саме вони доводять, що людина досягла балансу між роботою та особистим життям, і… саме їх найскладніше досягти. Як полегшити досягнення життєвої гармонії та балансу між роботою та особистим життям?

Визначення пріоритетів, тобто правильний підхід до роботи

Робота – це діяльність, яка здійснюється протягом певного періоду часу з метою заробітку. Ідеально, якщо вона збігається з вашими інтересами і приносить вам задоволення, одним словом, якщо ви заробляєте, роблячи те, що вам просто подобається. Але так буває не завжди.

Іноді буває так, що людина працює лише для того, щоб заробляти гроші, без особливого емоційного залучення, без драйву, іноді навіть без бажання, лише для того, щоб отримувати зарплату, яка дозволяє гідно жити, мати страховку і, просто кажучи, не збожеволіти, нічого не роблячи.

Цікаво, що кожна з цих позицій… хороша! Тому що, зауважте, робота – це РОБОТА. Настільки ж, наскільки і робота – тому що вона приносить вам гроші, але в той же час просто робота, тому що вона жодним чином не повинна визначати людину і бути основою для судження про її цінність.

І саме так треба ставитися до роботи – викладатися на повну, завжди намагатися бути “працівником місяця” у своєму внутрішньому рейтингу, працювати на повну силу, незалежно від посади та завдань, що стоять перед тобою. Але все це – в робочий час, у відповідний час, коли ви перебуваєте на своєму робочому місці. Ніколи в інший час.

Варто прагнути до того, щоб робота ніколи не впливала на особисте життя, ніколи не виходила за рамки того місця і часу, де і коли вона відбувається, і досить важливо, щоб під час роботи ніщо не могло відволікти увагу людини.

Звичайно, є таке поняття, як понаднормова робота. З кожним траплялося, що він присвячував роботі свій особистий час. Але до цього слід ставитися не як до норми, а як до надзвичайної ситуації.

Тому першим кроком до досягнення балансу між роботою та особистим життям є чітке визначення роботи. Робота, якою б вона не була – це РОБОТА. Це діяльність, спрямована на отримання доходу, заснована на використанні своїх навичок, необхідна для того, щоб добре і гідно жити. Але вона в жодному разі не повинна замінювати життя.

Навіть якщо вона омріяна, найкраща, така, що приносить задоволення, улюблена – це робота, яка виконується за гроші. Людину не можна ідентифікувати за її роботою. Але вже те, що вона робить поза нею, може багато про неї сказати.

Людина працює, щоб заробити на життя, і таке твердження зовсім не свідчить про жадібність чи відсутність амбіцій. Воно також зовсім не суперечить ідеї відданості своїй справі, самовіддачі, виконанню її в міру своїх можливостей, відповідно до своїх переконань, досвіду чи освіти.

Більше того, таке ставлення є дуже бажаним і значно наближає вас до успіху, оскільки дозволяє легше увійти в режим завдання, з суто прагматичним підходом, який, до речі, приносить задоволення.

Однак кожне завдання має кінець, і важливо знати, що після кількох годин сумлінної, надійної та якісної роботи можна сказати “стоп”, без шкоди для подальшої професійної діяльності.

Робота – не заєць… Щось у цьому є! Звісно, іноді того зайця все ж таки треба наздогнати. Але нехай це буде надзвичайною ситуацією, а не нормою.

Справжнє життя в балансі між роботою та особистим життям

Тепер, коли зрозуміло, що робота для того, щоб заробляти, а отже, добре жити, варто відповісти на питання, чого ви очікуєте від цього життя, що ви хочете їй дати і що ви хочете від неї отримати:

 • Час для якісного проведення часу з сім’єю/друзями/самим собою.
 • Час на хобі, пристрасті, інтереси.
 • Час для фізичної та розумової активності, окрім роботи.
 • Час на відпочинок, релаксацію, хвилини нудьги та нічогонероблення.
 • Час для саморозвитку в обраному напрямку.
 • Час для здійснення мрій та побудови планів.
 • Час будувати свій всесвіт.
 • Час піклуватися про себе, свої стосунки з собою і з людьми.
 • Час для задоволення.

Повтори не випадкові. ЧАС. Це те, заради чого все робиться, це те, що визначає, наскільки ви задоволені своїм життям. Секрет work-life balance полягає у вмілому управлінні власним часом, перший крок якого – провести чітку межу між роботою та особистим життям, щоб робоче життя не забирало вільний час, а вільний час не визначався думками про роботу. Як це зробити?

Усе, що вам потрібно зробити – це подбати про це. Простіше кажучи. Час – це найцінніше, що є в житті. Саме тому той, що присвячений роботі, має бути максимально продуктивним, а той, що проведений вдома – виплеканим і розпещеним до межі. Неможливо якісно проводити час вдома, якщо ти все ще думаєш про роботу.

Неможливо ефективно працювати, якщо ви все ще думаєте про домашні справи. Ось чому так важливо створити для себе план дій і взяти хаос під контроль, чітко визначивши межі між професійним та особистим життям.

Важливо бути впевненим у собі та інших, вміти сказати достатньо, іноді відпускати, усвідомлюючи при цьому, що коли вам дали шанс (наприклад, робочий час), ви використали його по максимуму і не можете звинувачувати себе в цьому. Марнування часу – це найгірше, що ви можете собі подарувати.

І хоча вам іноді потрібні моменти, коли ви просто даєте йому текти, завжди варто пам’ятати про те, що минулий час не повертається. Він не примножується (на відміну від гаремів…), не створює буферу. Він минає безповоротно і втрачається. Тому слід подбати про те, щоб витратити його належним чином.

Це все питання організації!

Як би ми не ненавиділи цю фразу, вона правдива і є відповіддю на питання, як досягти балансу між роботою та особистим життям.

Справа не в тому, що баланс між роботою та особистим життям – це якийсь привілей для обраних. Що його можна досягти, лише якщо працювати з 7 ранку до 3 дня в теплому офісі, а потім мати час (і гроші…) пограти в теніс, неквапливо пройтися по магазинах і приготувати вечерю вдома. Це “легко сказати”. Ні, не так.

Зрештою, ніхто не проводить на роботі 24/7. Але навряд чи хтось працює омріяні години з 7 ранку до 3 дня. У когось позмінний графік, у когось ненормований, у когось взагалі інший графік роботи. Але КОЖЕН, справді кожен у певний момент зачиняє за собою двері з роботи і йде додому. І те, що вони роблять зі своїм часом після роботи і як вони його організовують, визначає, чи досягли вони балансу між роботою та особистим життям.

Тому потрібно чесно відповісти собі на питання: чи завжди я проводжу свій час після роботи так, як мені хочеться? Чи встигаю я зробити все, що запланував для себе? Чи відчуваю я себе спокійно і розслаблено, коли приходжу додому після роботи?

Якщо відповідь “Ні, не встигаю, бо як я можу?!”, то це не тому, що у вас насправді немає часу, а тому, що ви неправильно його організували. Тоді варто подумати, що можна змінити, від чого відмовитися, а що додати.

Як досягти балансу між роботою та особистим життям?

Баланс між роботою та особистим життям не означає, що все буде ідеально. Коли справа доходить до досягнення життєвого балансу, іноді потрібно просто відпустити. Баланс між роботою та особистим життям – це не про досконалість, а про те, щоб бути щасливим як у професійному, так і в особистому житті. Просто задоволеним!

А що призводить до цього стану – справа дуже і дуже індивідуальна. Однак, якщо ви можете відповісти “так” на питання, чи подобається вам ваше життя, чи відчуваєте ви себе реалізованим і чи все у вас гаразд, то ви успішні!

Є ще дещо, про що варто згадати. Ви можете мати надлишок вільного часу. Його може бути дуже багато! Все, що потрібно робити – це… не працювати. Однак це не має нічого спільного зі сталим розвитком. Так само, як і не має нічого спільного із задоволенням та вдоволенням.

Винятком є партнерство work-life balance, схема, в якій двоє людей ідеально доповнюють одне одного – один дбає про роботу, інший – про життя (разом і після роботи для першого), і разом вони досягають ідеального балансу.

Це не повинно бути предметом публічного обговорення, оскільки є свідомим вибором двох осіб, які живуть разом, утворюючи одне домогосподарство. Однак, якщо ми говоримо про людину як особистість, то вона не може досягти жодного життєвого балансу, якщо у неї не буде одного з факторів – роботи або… життя.

Бо важко уявити, що можна бути по-справжньому задоволеним життям, коли ти працюєш так багато, що не маєш часу ні на що інше, або, навпаки, маєш надлишок часу, бо вирішив не працювати, а отже, ніяк не збагачуватися. А, як відомо, дисбаланс часто призводить до занепаду.

Чи варто прагнути до балансу між роботою та особистим життям? Чи є життєвий баланс хорошим станом? Просто скажіть собі два слова: надлишок і нестача, і побудуйте з них карту асоціацій. Чи не можете ви написати “душевний спокій” поруч з кожним з них? Ось до чого призводить баланс між роботою та особистим життям – до душевного спокою, досягнутого разом з роботою, яка приносить час, задоволення та самореалізацію.

Підсумок

 • Work life balance – це баланс між роботою та особистим життям, про який можна сказати, що він повністю задовільний.
 • Правильний тайм-менеджмент – це ключ до успіху як у професійному, так і в особистому житті.
 • Робота повинна приносити цінність у життя. Робота для людини, а не людина для роботи.
 • Основою для досягнення балансу між роботою та особистим життям є вміле розмежування між роботою та особистим життям.
 • Час – це розкішний товар. Його потрібно берегти, плекати і не витрачати даремно ні на роботі, ні в особистому житті.

Діана Сологуб

Діана пише і перекладає 4 мовами (польською, англійською, українською та російською), а також є досвідченим фахівцем з SEO та інтернет-маркетингу. Її пріоритетом є створення контенту, який одночасно відповідає всім вимогам Google, вписується в маркетингову стратегію клієнта та привертає увагу інтернет-користувачів. Вона створює цікавий та креативний контент і вміє презентувати навіть найскладніші теми у простий та зрозумілий спосіб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Переглянути

Oстанні статті

28.05.2024 Маркетинг
24.05.2024 Копірайтинг
22.05.2024 Копірайтинг
20.05.2024 Копірайтинг
16.05.2024 Маркетинг
14.05.2024 Поради
10.05.2024 Поради
08.05.2024 Копірайтинг
06.05.2024 Поради

Професійно написані тексти

Замовити

Працюйте у Content Writer

Подати заявку

Розвивайте свої навички з курсом копірайтингу