Що таке архетипи бренду і як їх використовувати?

Зміст

Серед багатьох брендів, представлених на ринку, є такі, які приваблюють нас більше, ніж інші. Чому так відбувається? Чому ми відчуваємо більшу емоційну прив’язаність до продуктів і послуг, які пропонують певні компанії, а не інші? Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся про концепцію архетипів бренду, що це таке та які їхні характеристики.

Що таке архетипи бренду?

Архетип – це універсальна, підсвідома схема, набір характеристик, які описують персонаж, подію чи явище. Його знає і розуміє практично кожна людина в усьому світі.

Архетипи дуже характерні для світу міфів і казок. Історії, створені в різних куточках світу, дуже часто мають спільні знаменники. Універсальність та універсальність архетипів означає, що вони дуже часто використовуються в найрізноманітніших сферах.

Таким чином, архетип бренду – це глибоке переконання про певну компанію. Теорія архетипів розкриває найкраще в бренді та цікаво презентує його найбільш значущі питання аудиторії.

У маркетингу оперують 12 архетипами бренду. Вони розглядаються як інструмент для опису бренду та можливості його глибшого розуміння. У теорії архетипів ведення бренд-діяльності нагадує сторітелінг. Таким чином, ми можемо уявити компанію як конкретну людину, передбачити її поведінку, дізнатися її характер, цінності, яким вона слідує тощо.

Переваги визначення архетипу бренду включають:

 • Побудова послідовних маркетингових комунікацій;
 • Виділення серед конкурентів;
 • Досягнення корпоративних цілей;
 • Задоволення повних потреб аудиторії;
 • Створення емоційного зв’язку між брендом і споживачем.

Як визначати архетипи бренду?

Для початку корисно ознайомитися з усіма архетипами, які існують у культурі. Тоді ви зможете відповісти на деякі питання, такі як

 • Які цілі мого бренду?
 • Які його цінності?
 • Яка природа мого бренду?

Ці питання допоможуть вам визначити індивідуальність бренду та архетип, який найкраще його описує.

Ви також можете скористатися готовим рішенням. В інтернеті є багато різних тестів, які допоможуть вам визначити архетип вашого бренду, наприклад, quizterra.com.

Існує емпіричне правило, згідно з яким 12 архетипів можна записати у формі кола, розділеного на чотири частини, а кожну частину – ще на три. Архетипи розташовані відповідно до особистості кожного типу персонажа. Вони цінують невпорядкований або впорядкований світ, ставлять себе на перше місце або керуються благом цілого.

Навіщо взагалі визначати архетип бренду?

Архетип бренду визначається тому, що його визначення та чіткий опис допомагає досягти послідовного повідомлення та зміцнити зв’язок компанії зі своєю аудиторією.

12 архетипів бренду – познайомтеся з ними ближче!

Ви вже дізналися, що таке архетипи бренду і як їх можна визначити. У цій частині статті ви дізнаєтеся про 12 архетипів бренду, розділених на 4 групи, та їхні характеристики.

Група 1 – Контроль і стабільність

Його мета – надати структуру.

Автор

Автор зосереджений на створенні речей, що мають цінність. Він ставить свої творіння вище за себе і хоче викликати ними захоплення. У своїй роботі він творчий, оригінальний перфекціоніст. Для нього характерний експресивний тон висловлювання і використання метафор.

Прикладом бренду-творця є, наприклад, Lego.
Прикладом зі світу культури є, наприклад, Сальвадор Далі.

Правитель

Правитель хоче підтримувати порядок за будь-яку ціну. Він не любить змін і проявів бунту. Він хоче все контролювати. Його мета – зберегти свою лідерську позицію і бути іконою. Він допомагає іншим досягати їхніх цілей, але при цьому залишається домінуючим і владним. Він любить розкіш і високу якість.

Прикладами бренду – правителя є, наприклад, Rolex і Mercedes. Прикладом зі світу культури є, наприклад, Дон Віто Корлеоне.

Опікун

Опікун на 100% альтруїст. Його друге ім’я – самопожертва. Він захищає інших від зла і ділиться з ними всім, що має. Він сповнений емпатії, ніжності та тепла. Він отримує радість від того, що може зосередитися на потребах своїх клієнтів і задовольнити їх. З цим архетипом часто ототожнюють бренди дитячих товарів.

Прикладами бренду-опікуна є, наприклад, Pampers та Johnson&Johnson.
Прикладом зі світу культури є, наприклад, принцеса Діана.

Група 2 – Незалежність і саморегулювання

Його мета – відкрити та дослідити духовність.

Невинна

Бренд, який позиціонує себе як безневинний, асоціюється з ретро-естетикою. Вона дбає про справедливість і доброту у світі та щастя кожного. Вона трохи наївна, але правдива і заслуговує на довіру. Перевірені рішення цінує більше, ніж експерименти. У рекламі використовує ефект ностальгії та викликає образи зі свого дитинства.

Прикладами невинних брендів є, наприклад, Coca Cola, Dove.
Прикладом зі світу культури є, наприклад, Форрест Гамп.

Мудрець

Мудрець дуже часто є мотивацією для іншого типу – героя. Він переконує його вирушити у велику подорож. Він визначає проблему, щоб через деякий час дати готове рішення. Він є втіленням інтелекту. Він пояснює і розвіює сумніви. Він – професіонал, якому можна довіряти. Він використовує достовірні дані та досвід у своєму повідомленні.

Прикладами брендів-мудреців є Google та Audi, а зі світу культури – Альбус Дамблдор.

Першовідкривач

Дослідника приваблює все нове і невідоме. Він хоче жити повним життям і йти своїми власними новими шляхами. Його цінності – свобода, незалежність та інтенсивний досвід.

Прикладами бренду – дослідника є, наприклад, Jeep, North Face. Прикладом зі світу культури є, наприклад, Індіана Джонс.

Група 3 – Влада і ризик

Його мета – залишити слід.

Герой

Головний герой керується захопленням інших і є дещо егоїстичним. Він хоче досягти конкретних цілей. Він допомагає іншим позбутися своїх слабкостей. Він надає натхнення, підкреслює силу, яку мають споживачі. Герой – беззаперечний переможець, з ним можна досягти всього, про що мрієш.

Прикладами бренду-героя є, наприклад, Nike та Adidas, а прикладом зі світу культури – Гаррі Поттер.

Чарівник

Чарівник підтримує героя магічним втручанням, яке він ніколи не пояснює.

За допомогою бренду-чарівника клієнти можуть змінювати власну реальність. Основними характеристиками цього архетипу є оптимізм і створення позитивних візій. Тут важливий приголомшливий ефект, а не повільне досягнення мети.

Прикладами бренду-чарівника є Tesla та Disney.
Прикладом зі світу культури є, наприклад, Френк Андервуд.

Бунтар

Бунтарем рухає конфлікт з владою. Бренд-бунтар прагне піднімати теми табу. Він ставить перед собою все нові й нові виклики та заохочує до цього своїх клієнтів. Він підкреслює індивідуалізм споживачів і закликає їх руйнувати бар’єри. Шокує і провокує суперечки. Порушує загальноприйняті правила.

Прикладами бунтарських брендів є Netflix та Harley Davidson.
Прикладом зі світу культури є, наприклад, Люк Скайвокер.

Група 4 – Задоволення та приналежність

Мета цієї групи – створити зв’язок.

Товариш

Супутник не виділяється з натовпу і зливається з соціумом. Він доброзичливий і з ним легко спілкуватися. Він не гучний, не грубий і не грайливий. До нього легко втертися в довіру. Він ставиться до всіх однаково. Він будує спільноту. Послання, яке він посилає у світ, є дружнім, щирим і скромним. Він пропагує звичайне життя, яким ми його знаємо.

Прикладами брендів-компаньйонів є, наприклад, Ikea, Levi’s.

Прикладом зі світу культури є, наприклад, Джон Сноу.

Блазень

Блазень живе для моменту і для розваги. Я хочу бути промінчиком сонця в житті інших людей. Невиправний оптиміст. Вічно молодий духом і сповнений радості життя. У спілкуванні він робить ставку на гумор, насмішку і пародію. Він відчуває, що має силу обговорювати складні теми захоплюючим способом. Його спілкування легке, барвисте і легко сприймається публікою.

Приклади брендів включають Mail Chimp і M&M’s.
Прикладом зі світу культури є Містер Бін.

Коханець

Коханець зосереджується на створенні переживань. Будує близькість. Він хоче, щоб його асоціювали з інтимними моментами. Це не тільки романтичність і жіночність. Коханий хоче бути бажаним. Прагнення до чуттєвої насолоди, магнетизму та привабливості. Він звертається до одержувача, звертаючись до почуттів. Повідомлення спрямоване на пристрасть і відданість. Мова багата на описи. Його тон теплий і стимулює почуття.

Прикладами бренду є, наприклад, Chanel і Jaguar.
Прикладом зі світу культури є Мерилін Монро.

Підсумок

 • Визначення архетипу бренду дає змогу покращити послідовність комунікації.
 • Це зміцнює зв’язок з цільовою групою бренду, диференціює бренд на ринку, змушує споживача відчувати зв’язок з брендом і підвищує ймовірність придбання продукту компанії.
 • Визначення архетипу бренду є великою підмогою для маркетологів.

Діана Сологуб

Діана пише і перекладає 4 мовами (польською, англійською, українською та російською), а також є досвідченим фахівцем з SEO та інтернет-маркетингу. Її пріоритетом є створення контенту, який одночасно відповідає всім вимогам Google, вписується в маркетингову стратегію клієнта та привертає увагу інтернет-користувачів. Вона створює цікавий та креативний контент і вміє презентувати навіть найскладніші теми у простий та зрозумілий спосіб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Переглянути

Oстанні статті

28.05.2024 Маркетинг
24.05.2024 Копірайтинг
22.05.2024 Копірайтинг
20.05.2024 Копірайтинг
16.05.2024 Маркетинг
14.05.2024 Поради
10.05.2024 Поради
08.05.2024 Копірайтинг
06.05.2024 Поради

Професійно написані тексти

Замовити

Працюйте у Content Writer

Подати заявку

Розвивайте свої навички з курсом копірайтингу