Technical writer – з чим пов’язана складність його роботи?

Зміст

Ми живемо у віртуальному світі. Сьогодні Вам не потрібен традиційний блокнот чи ручка, настінний календар не потрібен, а відсутність будильника не завадить Вам встати в певний час вранці. І все це завдяки маленькому пристрою, який успішно замінює багато повсякденних предметів – це смартфон. За допомогою цього пристрою ви можете вибирати серед цікавих додатків, які полегшують ваше повсякденне життя. Однак не кожна програма є достатньо простою у використанні, щоб знати, як нею користуватися самостійно. Хочете знати, хто щодня відкриває Вам світ складних технологій і робить його зрозумілим для Вас? Це техрайтер і про нього ми поговоримо в нашій статті.

Хто такий technical writer?

Технічний письменник – це людина, робота якої полягає в перекладі складної технологічної мови сучасних “винаходів”, додатків або програм на мову, доступну пересічному користувачеві.

Це дуже побіжна спроба визначити коло обов’язків, що належать до цієї професії. Однак далі в статті Ви побачите, наскільки це важка і складна робота, яка вимагає неабияких навичок.

Техрайтер – це міст, який з’єднує Вас, пересічного користувача технічних пристроїв, зі світом творців цієї складної технології. Робота техрайтера полягає в тому, щоб ознайомитися з принципом роботи пристрою або програмного забезпечення, а потім простою мовою пояснити Вам, як ним користуватися.

Результатом його роботи є як інструкція з експлуатації якогось пристрою або машини, так і документ, що описує, як користуватися відповідним програмним забезпеченням.

До цього типу документації відносяться:

 • посібники користувача,
 • інструкції з інсталяції,
 • контекстно-залежні допоміжні засоби,
 • внутрішні процедури,
 • документація для розробників та тестувальників,
 • навчальні матеріали.

Сьогодні це ще досить молода професія, але попит на цей вид послуг постійно зростає. Звичайно, наразі найбільшим ринком праці для техрайтерів є Сполучені Штати Америки.

Сфери діяльності технічного копірайтера

Сфера, де техрайтери найбільш затребувані – це звісно ІТ-індустрія. Але не тільки там відкривається світ технологічних інновацій. Все частіше новітні досягнення знань використовуються також у сфері побутової електроніки та побутової техніки, тому волонтерів для цієї професії шукають і в цих сферах.

Ринок автомобілебудування також все більше відкривається для технічних райтерів, так само як і військовий та аерокосмічний сектори. Попит на таких копірайтерів постійно зростає. Варто лише поглянути на виробництво сучасних автомобілів, щоб зрозуміти, що світ складних технологій проник і в ці галузі. Сьогодні робота автомобілів в основному базується на спеціальному програмному забезпеченні, системах безпеки, наприклад, паркування або самого гальмування.

Всі вищезгадані галузі пов’язані з роботою комп’ютерного програмного забезпечення, зливаючись з ІТ-індустрією. Саме тут на допомогу приходить техрайтер, який перекладає складну технічну мову, якою користуються творці цих технологій, на мову, доступну для їхніх користувачів.

З ким працює техрайтер і які його обов’язки?

Робота техрайтера передбачає постійну співпрацю з технічними експертами. Таким чином, техрайтер є важливою частиною команди, що складається з розробників, тестувальників, системних архітекторів, дизайнерів та аналітиків, метою яких є виведення нового продукту на ринок.

Спілкуючись з творцями продукту чи програмного забезпечення, тестуючи його та дізнаючись про його роботу зсередини, техрайтер стає останнім клеєм, що з’єднує світ творців цього технічного “винаходу” зі світом його майбутніх користувачів. Результатом його роботи є, таким чином, точна документація пристроїв або програм.

Завдання техрайтера в основному зосереджені на:

 • написання інструкцій з експлуатації для відповідних пристроїв,
 • вивчення роботи продуктів, які полегшують повсякденне життя, і перетворення цього досвіду на просту мову користувачів,
 • написання посібників користувача або інформаційних матеріалів,
 • складання необхідних звітів і технічної документації. Переконайтеся, що ця документація є повною і зрозумілою для пересічного користувача.

Навички, якими має володіти techwriter

Не важко здогадатися, що від кандидата на цю посаду вимагатиметься універсальність. Технічний райтер постійно балансує між двома світами. Між світом складних технологій і світом звичайного користувача. Які ж навички повинен продемонструвати кандидат на цю посаду? Відповідь Ви знайдете нижче.

Досконале знання англійської мови

Сьогодні найбільшим ринком для технічних інновацій є США, тому інструкції та документація створюються англійською мовою. Уся технологічна термінологія також розроблена на основі цієї мови. Тому в роботі техрайтера недостатньо просто вміти розмовляти англійською.

Потрібно також постійно вчити англійську номенклатуру, пов’язану з ІТ-індустрією. На заводах по всьому світу вся технологічна номенклатура розроблена на основі цієї мови. Тому техніку постійно доводиться розширювати діапазон англійської номенклатури для процесів, про які йде мова.

Технічні знання та знання мови технологій

Знання спеціалізованої термінології є сполучною ланкою між техрайтером та експертами і розробниками відповідної технології. Неможливо досконально зрозуміти, як працює продукт, якщо Ви не знаєте мови, якою користуються його творці. Для того, щоб на фінальному етапі роботи пояснити користувачеві, як працює пристрій, простими і зрозумілими словами, необхідно розуміти складну технологічну мову і вміло перекладати її на повсякденну мову.

Комунікаційні навички

Над кінцевим результатом роботи техрайтера – документацією, написаною зрозумілою мовою – від самого початку працює цілий штат людей. Тому вміння добре спілкуватися з технічними експертами, програмістами та дизайнерами є надзвичайно важливим. Потрапляючи в це середовище, технічний письменник повинен розмовляти мовою творців цих технологій і використовувати їхній стиль.

Тільки завдяки відмінній комунікації він зможе отримати глибоке розуміння того, як працює пристрій. Співпраця з розробником дозволить йому ближче познайомитися з програмним забезпеченням або додатками, щоб на більш пізньому етапі своєї роботи перекласти отриману інформацію на доступну мову користувачів. Але не тільки на цьому рівні потрібні хороші комунікативні навички. Після того, як посібник користувача або документація створені, необхідно також звернутися до експертів, які перевірять текст з точки зору змісту і мови.

На цьому етапі також необхідно вміло спілкуватися, щоб досягти консенсусу щодо можливих поправок. Тут немає місця для комунікаційних помилок. Погано підготовлений посібник призведе до того, що об’єкт, програмне забезпечення або додаток не будуть використовуватися належним чином. Ось чому комунікативні навички так важливі в цій професії.

Простота входження у світ користувача

Емпатія необхідна для того, щоб увійти у світ простого глядача і відповідати його рівню сприйняття ІТ-тексту. Техрайтер отримує багато інформації про продукт, про який йдеться, і про те, як він працює. Однак наступним кроком у його роботі буде вмілий переклад складної технологічної мови на мову пересічного користувача.

Cила подвійного перекладу

Більшість інформації про нові продукти та їхні характеристики написана англійською мовою. Тому технічний письменник спочатку перекладає відповідний текст на свою рідну мову. Але на цьому його завдання не закінчується. Потрібен ще й подвійний переклад. Наступним етапом є повторний переклад тексту, але вже з технічної мови на повсякденну мову користувача.

Навички письма

Як і копірайтер, техрайтер – це насамперед автор, так само як і копірайтер. Письмо – це основна частина його роботи. Адже за допомогою мови він доносить до одержувача інформацію про роботу того чи іншого пристрою. Ось чому легкість пера так важлива в цій професії.

Редакторські навички

Автор інструкцій спочатку знайомиться з принципом роботи пристрою, про який йде мова, а потім викладає отримані знання на аркуші паперу. Інформація, яку він передає, повинна бути добре відредагована, а текст написаний правильно з точки зору граматики, стилю, синтаксису і, перш за все, логіки, щоб інструкція була зрозуміла користувачеві і не викликала труднощів.

Ретельність і допитливість

Успіх його чи її роботи також обумовлений ретельністю та допитливістю техрайтера у вивченні теми. Робота техрайтера – це не просто написання текстів. Цьому етапу його роботи передує тестування продукту чи програми, про яку йдеться.

Успіх полягає в точному аналізі роботи продукту і точному описі наступних кроків, які повинен зробити користувач для того, щоб використовувати пристрій. Допитливість необхідна при перевірці всіх можливих можливостей і способів поводження з пристроєм, щоб в інструкції не було жодних лазівок.

Що потрібно, щоб стати техрайтером?

Отримати роботу техрайтера можна двома шляхами. Найпоширеніший – для тих, хто вивчав мови, переважно англійську філологію. Це люди, які, окрім знань, отриманих в університеті, мають технічний нахил до ІТ-індустрії. Це найпоширеніший шлях, який є поєднанням професійних компетенцій, отриманих в університеті, та власних інтересів.

Інший шлях – протилежний. Людина, яка отримала освіту в галузі інформаційних технологій, на певному етапі свого життя вирішує влаштуватися на роботу техрайтером. Для цього, звісно, потрібно доповнити свої навички знаннями англійської мови.

Кар’єрний шлях для кандидатів у документалісти

Technical writer – досить молода професія, але це не означає, що доступ до інформації для потенційних кандидатів обмежений. Джерела на цю тему можна знайти переважно в іноземній професійній літературі, що, зрештою, не є перешкодою для тих, хто зацікавлений у цій професії, оскільки знання англійської мови для них не є чимось новим. Серед найпопулярніших англомовних сайтів, які ми можемо порекомендувати:

 • Technical Communication Center,
 • JPDocu,
 • ITCQF,
 • Untold Content,
 • Awesome Technical Writing,
 • Writers Evoke.

Інші джерела інформації включають іноземні блоги, такі як:

 • Cyber Text Blog,
 • Hurley Write Blog,
 • Heroic Technical Writing,
 • The Placeholder.

Інформацію також можна знайти на іноземних подкастах.

При подачі заявки на цю професію бажано пройти курс підготовки до цієї професії, після якого Ви отримаєте відповідний сертифікат ITCQF.

Це сертифікат, який дуже часто вимагають роботодавці, які шукають кандидатів на цю посаду. Однак для кандидатів, які очікують більш професійної підготовки.

Підсумок

 • Основне завдання техрайтера – досконально вивчити принцип роботи технологічного “винаходу”, постійно консультуючись з його творцями, технічними експертами та програмістами. Все це робиться для того, щоб перекласти всі знання про той чи інший пристрій на просту мову його подальшого користувача.
 • Результатом його роботи є як інструкція з експлуатації пристрою або машини, так і вся документація, яка включає в себе: посібники користувача, інструкції з установки, контекстно-залежні допоміжні засоби, внутрішні процедури, документацію для розробників і тестувальників або навчальні матеріали.
 • До найважливіших навичок у професії технічного письменника належать: досконале володіння англійською мовою, знання технічної мови, адекватні технічні знання, комунікативні навички, допитливість і акуратність.

Діана Сологуб

Діана пише і перекладає 4 мовами (польською, англійською, українською та російською), а також є досвідченим фахівцем з SEO та інтернет-маркетингу. Її пріоритетом є створення контенту, який одночасно відповідає всім вимогам Google, вписується в маркетингову стратегію клієнта та привертає увагу інтернет-користувачів. Вона створює цікавий та креативний контент і вміє презентувати навіть найскладніші теми у простий та зрозумілий спосіб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Переглянути

Oстанні статті

28.05.2024 Маркетинг
24.05.2024 Копірайтинг
22.05.2024 Копірайтинг
20.05.2024 Копірайтинг
16.05.2024 Маркетинг
14.05.2024 Поради
10.05.2024 Поради
08.05.2024 Копірайтинг
06.05.2024 Поради

Професійно написані тексти

Замовити

Працюйте у Content Writer

Подати заявку

Розвивайте свої навички з курсом копірайтингу